Arcade Anmeldelse: Trials HD
Skrevet af Casper Mathiasen    Tirsdag, 25. august 2009 10:08   
bgskiintrialsHD

Hvis du som undertegnede har brugt utallige timer på Trial Bike inde på miniclip.com og savner flottere grafik og flere udfordringer, så er Arcade spillet Trials HD helt sikkert noget for dig! Spillet byder på 50 flotte og udfordrende baner, leaderboards så du kan sammenligne dine tider med vennerne samt muligheden for selv at lave baner. Lyder det interessant? Så læs med her!

Der er 2 forskellige gamemodes i spillet. Der er karriere delen hvor det gælder om at komme hurtigst muligt fra start til mål uden at vælte og passere de diverse forhindringer. Alt efter din præstation bliver du så tildelt guld, sølv eller bronze. Der er 5 forskellige sværhedsgrader som strækker sig fra beginner til extreme. I hver kategori er der en tutorial som giver dig mulighed for at øve dig på nogle af de moves du skal kunne for at gennemføre banerne i denne kategori. Yderligere er der tournaments hvor man f.eks skal gennemføre 3 baner i træk på tid.
Beginner og easy er forholdsvis nemme at klare til guld, men allerede ved medium begynder du at få svedige hænder da man nu skal tænke sig om og ikke bare holde gashåndtaget i bund. På hard og extreme udfordringerne nærmest umulige. Det er nu ikke længere et spørgsmål om du kan gennemføre banen uden styrt, men nærmere et spørgsmål om hvor mange styrt du kan klare inden du kaster controlleren ind i væggen.
Imens du gennemfører de enkelte baner kan du hele tiden i toppen af billedet se hvordan din tid er i forhold til dem på vennelisten og se om gashåndtaget skal drejes lidt ekstra.
En superfed feature er du kan gå ind på leaderboardet og downloade replays af andres gennemførsel af banen. Hvis du ser dem som har de bedste tider på det verdensomspændende leaderboard vil du opleve at du nok skal træne lidt endnu.

Trials2
Udover karrieredelen er der det underholdende gamemode Skill Game. I Skill games er der 12 forskellige spiltyper. Din motorcykelkører skal b.la. lave skihop på motorcyklen og se hvor langt han kan komme med en trækvogn fyldt med sprængstof. Lyder det weird og underholdende? Det er det bestemt også! Her kan du igen hele tiden sammenligne med vennerne mens du er i gang med banen hvilke gør man ønsker at vende tilbage og forbedre sin tid tid og score.

Sidst men ikke mindst er der også muligheden for selv at lave baner hvis du ikke mener der er nok udfordringer (you wish) i de eksisterende i spillet. Det er faktisk kun fantasien der sætter grænser for hvordan din bane skal se ud. Der er utal af forskellige forhindringer du kan sætte op for at udfordre dine egne, samt dine venners skills. Du har nemlig mulighed for at uploade dine egne baner og samtidig mulighed for at downloade baner som vennerne har lavet. Dette giver spillet endnu større holdbarhed. Der er allerede nu et utal af baner i alle sværhedsgrader. 

Styrringen er perfekt. Da gameplayet er forholdsvis simpelt og 2D/3D tager det ikke lang tid at lære, men mange timer at mestre. Der er speeder og bremse, samt muligheden for at læne dig fremover og bagover. Utroligt at et spil med så simpel en styrring kan tilbyde spilleren så meget udfordring!

Trials1
Grafikken er utrolig veludført og er en blanding af 2D og 3D. Selve spillet er i 3D men styrringen er kun i 2D så du ikke skal bekymre dig om at dreje til højre venstre men kun køre ligefrem. Grafikken er ikke kun fokuseret på selve den bane du køre på, da udviklerne har proppet en masse lækre detaljer såsom eksplosionerne, væltende tønder og lignende ind i baggrunden.

Den samlede bedømmelse af spillet kan der ikke være nogen tvivl om. Det er helt klart et af de bedste arcade titlerne på markedspladsen på trods af den lidt pebberede pris på 1200MS Points. Men for den pris for du altså også flere timers underholdning end mange retailspil kan tilbyde. Sværhedsgraden kombineret med muligheden for at downloade og selv lave egene baner gør at spillet ikke bare er overstået på en eftermiddag. Leaderboard funktionen gør man også hele tiden har lyst til at vende tilbage til spillet for bare lige at forbedre sin tid eller score bare den mindste smule for ikke at ligge i bunden. Der er ingen tvivl om dette spil er alle pengene værd!

5/5
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# polle3600 25/08-09 18:49
God anmeldelse.

Synes 1200 er for dyrt, men i forhold til prisen på andre arcade spil, så er det sgu' fair nok. Helt klart i min Top 3 over arcade spil...
 
 
# westenfeldt 25/08-09 23:02
Man kan da kun prøve de baner som ens venner har lavet?

Super spil!
 
 
# Cena 25/08-09 23:16
@ Westenfeldt. Det er rettet nu. Jeg beklager!
 
 
# tue69 26/08-09 13:32
Helt enig - synes det er vildt lækkert! God anmeldelse.
 
 
# westenfeldt 26/08-09 15:23
@ Cena Det er helt okay, så længe du holder dig fra mine rekorder
 
 
# mORTEN 29/08-09 21:15
Cool! Troede ikke det ville hive så god omtale hjem! Så skal jeg da ihvertfald kigge på demoen!