GL Awards: Bedste Spilstudie
Skrevet af Jesper Thuesen    Torsdag, 30. december 2010 21:51   
EAcontract2

Ingen kåringer uden spil, og ingen spil uden udviklere. Her er vores tak til alle dem, der giver os mulighed for at game og udleve de drømme vi ikke kan få udlevet i den trivielle dagligdag. 2010's bedste spilstudier er:

3. Ubisoft Montreal

Ubisoft har leveret tonsvis af gode titler i år. Splinter Cell Conviction, Scott Pilgrim vs. The World The Game og ikke mindst Assassin's Creed Brotherhood er årsagen til, at Ubisoft er at finde i vores top 3 over bedste studier.

2. Activision Blizzard

Activision Blizzard sidder på tronen over PC spil og derfor hører studiet også til på vores topliste over de bedste spilstudier i 2010. World of Warcraft: Cataclysm og Starcraft: Wings of Liberty er i den grad medvirkende til denne hæder.

me2_590

1. BioWare

BioWare er en stor spiller på markedet og derfor er det fortjent at BioWare henter sig et trofæ af guld under dette års awards. Mass Effect 2 er utvivlsomt den største skalp for spilstudiet, og vi ser mere end frem til seriens tredje afsnit, når denne kommer på markedet senere.
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
+1 # firephreakk 30/12-10 22:06
BioWare har virkelig fundet formlen til gode oplevelser. Et rigtig seriøst og dygtigt studie. Ser frem til The Old Republic
 
 
# Reinhold 30/12-10 22:43
Ubisoft herfra - de har også smidt et par überfede arcade + Kinecttitler på banen :)