Nintendo og Epic Games hacket
Skrevet af Jesper Thuesen    Mandag, 13. juni 2011 13:25   
Nintendo

Epic Games og Nintendo har netop bekræftet, at de i weekenden har været udsat for hackerangreb. Ifølge Twitter-beskeder er det hackergruppen LulzSec, som også har taget "æren" for angrebene på Sony, blandt andet ved at postulere, at Playstation 3-ejere burde takke dem for gratis spil, og for den friske luft de har fået mens PSN var nede.

For Epic-brugere betyder det, at en række brugernavne og passwords er blevet knækket, mens Nintendo umiddelbart har nået at stoppe truslen, inden hackerne for alvor fik adgang til de følsomme oplysninger.

LulzSec-gruppen har tweeted, at næste mål skulle være Bethesda, og helt specifikt Brink. Spørgsmålet er, hvad LulzSec egentligt ved opnå ved at angribe Brink. Måske de faktisk kan få det til at køre optimalt?

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
+1 # prozel 13/06-11 14:05
Citat:
Måske de faktisk kan få det til at køre optimalt?


Kæmpe lol dér
 
 
# tue69 13/06-11 18:52
Og så blev Bethesda knækket også. Dog ingen forlydener om, hvorvidt Brink nu virker.
 
 
# MINI 13/06-11 18:52
"Playstation 3-ejere burde takke dem for gratis spil, og for den friske luft de har fået mens PSN var nede." xD
 
 
+1 # kommerbbb2 14/06-11 20:14
hallo knep min mor man...! -.-' der røg din LØN...!! >8O