Square Enix på vej til at købe Eidos?
Skrevet af Lasse Poulsen    Tirsdag, 24. februar 2009 22:10   

Japanske Square Enix som de fleste nok ved står bag bl.a. Final Fantasy serien, har netop købt aktiemajoriteten i Eidos Interactive. Det giver dem mulighed for fuldstændig at overtage firmaet, og derved opnå rettighederne til Tomb Raider, Hitman og mange andre titler.

Planen ses som et forsøg på at gøre Square Enix mere etablerede blandt gamere i den vestlige verden, da de på trods af kæmpe succes med Final Fantasy stadig er meget lidt kendt udenfor fans af RPG genren. 

kilde: gamingfront.net

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# sephiroth 25/02-09 01:33
Uh lyder spændende. Så længe det ikke er EA.
 
 
# Lasse Poulsen 25/02-09 16:09
Eller Activision Blizzard for den sags skyld.

Man må håbe Square kan gøre noget fornuftigt ved Eidos, for jeg syntes de har manglet lidt pondus de seneste år.
 
 
# mORTEN 25/02-09 16:32
Jeg er så enig Poulsen! Det bliver sindssygt spændende at se hvad de kan drive det til. Glæder mig over Squares nyfundne kærlighed for de vestlige fans!