| Braid udvikler arbejder på nyt spil | |
|
|
Manden bag nyklassikeren Braid har gang i et helt nyt projekt, og de første informationer er efterhånden ved at se dagens lys. Da Braid udkom for et par år siden, blev spillet modtaget med stående klapsalver fra anmeldere og publikum og nu har manden bag Braid gang i et helt nyt projekt, kaldet The Witness. The Witness er et "udforsknings-puzzle-spil på en uudforsket ø" og derudover er informationerne sparsomme, men det er klart, at med en klassiker som Braid i kølvandet, så vil forventningerne være store. Du kan se spillets hjemmeside her, men sæt ikke næsen op efter flere informationer, for så bliver du slemt skuffet. |


Kommentarer:
Men fred være med det. Hvis folk syntes det var godt er det jo fint - det var bare ikke SÅ godt
Jeg synes det var meget meget flot, originalt og med et glimrende soundtrack - men set i bagspejlet på ingen måde den karakter værd jeg gav det dengang.
En god 8'er havde været i vinkel.
En 9'er mener jeg :) Kan man godt argumentere for, men stadigvæk for højt. Der er fremragende elementer i gameplayet og en god historie med mange tolkningsmuligheder. Men verdensrevolutionere nde er det ikke :)