Capcom: Næste generation er nær
Skrevet af Jesper Thuesen    Tirsdag, 29. juni 2010 14:00   
Capcom_Logo
Microsoft og Sony tror begge at deres bevægelsesfølsomme teknologier Kinect og Move vil forlænge levetiden på deres konsoller med fem år. Japanske Capcom deler ikke denne optimisme. Tværtimod tror Capcom at vi får den næste generation allerede om to-tre år, og David Reeves fra Capcom, tidligere Sony, fortæller således, at Move og Kinect meget vel kan være et sidste boost for at skubbe interessen for den nuværende generation kunstigt op.

Reeves gætter på, at udviklingen af Playsation 4 og Xbox 720 allerede er igang i kulissen og det store spørgsmål blot er, hvem der når de vigtige udgivelsesmilepæle først. Afslutningsvist fortæller Reeves dog, at det alene er hans intuition der fortæller ham dette, og at han ikke har nogen som helst insiderviden fra nogen parter.

Hvad tror du? Hvornår vil du gerne se den næste generation af konsoller og er det nødvendigt for dig? Eller klarer du dig med din elskede PC som kan opgraderes efter behov?
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# jan 29/06-10 14:20
Jeg tror på ny Xbox i løbet af 3 år og ny PS et år eller to efter. Xbox mangler BlueRay og et par andre ting for at være det home entertainment center MS gerne vil have og PS3 er tåbelig som on-line konsol. Når man er nød til at tage et 3 Family abonnement for at kunne tale sammen mangler der noget. Ja, ja jeg har før taget fejl.
 
 
# Trolle 29/06-10 15:03
Nu har jeg ikke en xbox, men jeg er enig med Jan i, at PS3 har nogle online-mangler. Jeg kan dog ikke se hvor det tåbelige ligefrem ligger, det vil jeg gerne høre om?
Det gode ved konsol kontra PC er, at man som bruger som regelt slipper for at skulle bekymre sig om opdateringer, patches og hvordan de installeres og meget andet gøgl, kendt i pc-verdenen. Det er befriende at sætte en skive i konsollen, sætte sig i sofaen og så kører bussen!
Mht. Kinect og Move, så nej, det forlænger intet og har ingen betydning for hvornår vi får næste generation. Der kommer intet banebrydende i gameplay med Kinect/Move, højst en afveksling, og de kan ikke udelukkende satse på at disse kan stille gamere tilfredse i 5 år frem.
Jeg tror stadig det er de gode spil og dem der køber dem, uanset kontrolmulighed, der bestemmer hvor længe konsollerne lever, fuldstændigt som det altid har været. Tingene skifter ikke bare, det bliver faset ind langsomt.
 
 
# da senzai 29/06-10 15:21
Umiddelbart, kan jeg ikke se, hvad vi skal med nye konsoller forløbigt. Imo er grafikken på et niveau, hvor det ikke rigtigt betyder noget, om den bliver bedre. Gameplay!

Det eneste, der irriterereerer mig er, at Xbox 360 kører på almindelige dvd skiver. Tecmo udtalte jo også, at de allerede havde pladsproblemer, da de udviklede Dead or Alive 4.

Kinect og Move, gør inden forskel. EyEtoy var noget fis, og er det stadig.
 
 
# sethos 29/06-10 16:17
Ville være lækkert med en generation hvor 720p og 60FPS var MINIMUMS standard, 30FPS er til at få en mindre depression over, plus alle de upscaled 6xxP titler.