EA rebooter NBA serie
Skrevet af Jesper Thuesen    Onsdag, 2. juni 2010 17:46   
EA_banner

Electronic Arts har idag annonceret, at deres NBA Live serie nu skifter navn og at spilkonceptet får sig noget af en overhaling.

NBA 2011 udgaven kommer ikke til at have tilnavnet Live som samtlige af sine forgængere, men istedet får spillet en makeover og skal nu kendes som NBA Elite 11. Udover et nyt navn, så vil spillet blive revolutioneret og genopbygget fra bunden med en ny teknologisk base, nyt kontrolskema og ny spilfysik.

Hands-on-control er ét af de nye tiltag som skal gøre styringen mere intuitiv, blandt andet ved at gøre spillet langt mere flydende på såvel den offensive og defensive tilgang til spillet. Et nyt skill-baseret afslutningssystem og en mere overall-mæssig tilgang til holdet fremfor den nuværende to-mands-styring vil ligeledes bidrage til spillets realisme.

Spillet vil udkomme til Playstation 3 og Xbox 360 til oktober. Vi glæder os allerede nu til at se de ovenstående ændringer i real time.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# Jesper Nielsen 02/06-10 20:17
De fandt vidst ud af at 2K havde fat i den lange ende, og generelt bare leverede et bedre NBA produkt end de selv gjorde med Live.