| Et kig på Rage | |
|
|
Det er netop blevet offentliggjort at Rage vil blive udgivet af Bethesda i stedet for EA, som var den planlagte udgiver. Det er i den forbindelse på tide at se nærmere på denne titel, der er er nyeste udspil fra skaberne af Doom. Som nævnt er det skaberne af blandt andet Doom-serien, Id Software, som står bag Rage. Rage er en fps'er, der udspiller sig i en verden på den anden side af dommedag, fyldt med wastelands og forskruede monstre. Det er ikke nyt for Bethesda at levere spil i en post apokalyptisk verden, hvis man tænker på, at de senest var på banen med Fallout 3. I spillet indtager man rollen som et af medlemmerne af "the Ark", som er et forsøg på at nedfryse en flok mennesker, hvis opgave er at opbygge jorden på den anden side af dommedag. Men noget er gået galt og man er det eneste overlevende medlem af "the Ark". Missionen er nu at finde ud af om der er andre overlevende arker derude.
Grafisk er Rage i en klasse for sig selv og Id drengene har under ledelse af den legendariske John Carmack udviklet en ny grafik engine ved navn Id Tech 5, der leverer grafik i verdensklasse. Gameplayet vil være som vi kender det fra Id's tidligere titler - dystert og ensomt. Udover de velkendte fps-elementer, vil der være buggy-race og rpg-elementer, som dog endnu ikke er blevet 100% bekræftet. Buggy-racing vil være en stor del af gameplayet og der vil være mulighed for at opgradere sin buggy med våben og andre gadgets undervejs i spillet. Man vil i første halvdel af spillet kæmpe mod de mutanter, som nu er de eneste tilbageværende på jorden. Herefter vil historien efter sigende tage en kraftig drejning og hvad der sker herefter er stadig uvidst.
Rage udkommer til pc, xbox 360 og ps3 men mangler stadig en officiel udgivelsesdato. Er Rage noget for dig eller drukner vi snart i fps/rpg hybrider? |




Kommentarer:
De har vist fix-faxet lidt med noget der hedder "giant textures" eller lignende og det giver bla. kæmpe landskaber med sindssyg detaljegrad. Alene grafikken gør det spændende for mig.. Så må vi se om det også bliver sjovt. Doom var lidt skuffende..