| Shift 2: Unleashed annonceret | |
|
![]() Via EAs offentliggørelse af deres regnskabsopgørelse for årets første kvartal, løftede firmaet sløret for at de arbejder på et Need for Speed: Shift 2. I dag blev dette så annonceret helt officielt. Der er dog et men. For EA mener angiveligt, at NFS: Shift var så potent et spil, at det kan stå på helt egen ben. Det betyder at det ryster Need for Speed mærkningen af sig, og spillet kommer i stedet til at hedde: "Shift 2: Unleashed" Shift 2 vil igen forsøge at bidrage med en fuldblods køreoplevelse, hjulpet godt på vej af spillets cockpitview, som fungerede så godt i det første Shift. Af nye tiltage kan blandt andet nævnes en helt ny renderingmotor, realistiske bilskader, og videreførsel af det lovende Autolog system, som vi vil blive introduceret for i Need for Speed: Hot Pursuit senere på ugen. Shift 2: Unleashed skulle efter hensigten være klar på Xbox 360, PS3, og PC til foråret 2011. |


Kommentarer:
De to ting var udelukkende årsag til at jeg ikke spillede Shift mere end demoen. FFB var dog noget af det bedste jeg har prøvet.
Ud fra de nye GT5 videoer, ser det ud til at GT5 rammer den helt rigtige fartfornemmelse i cockpittet, noget som jeg synes Shift overdrev til det horrible.