Shogun Total War 2 dateret
Skrevet af Jesper Nielsen    Torsdag, 11. november 2010 17:40   
Shogun_Top

Traditionelt Japan, check! Samuraier, check! Strategi, check! Segas Total War serie bliver snarligt udvidet med efterfølgeren til det første, og vel nok bedste spil i serien, Shogun.

Den 15. marts 2011, skal der sættes kryds ved, hvis du har overblikket til at kommandere flere tusinde tropper rundt på den japanske slagmark. Her udkommer nemlig det længe ventede Shogun Total War 2 til PC, og Sega har lovet, at spillet først udkommer når modstander AI'en i spillet er helt perfekt, da dette har været et tilbagevendende problem i de seneste titler i serien. Så må vi håbe at de kan holde deres ord.

;

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# dogi31 11/11-10 17:51
har netop shogun total war til pc.... men forstår det simpelthen ikke :)
 
 
# Jesper Nielsen 11/11-10 18:01
Det har også en utroligt høj indlæringskurve, men når man først er ovre den, så er det et fantastisk spil. Spillede det i gud ved hvor mange timer tilbage da det lige var udkommet.
 
 
# sethos 11/11-10 18:17
Ville ønske de havde taget hånd om Rome igen, elskede det spil. Købte det igen for ikke lang tid siden, det er ikke blevet bedre med alderen ... og kamera styring er helt hen i vejret.

Er ikke meget for det kinøjser halløj - Men jeg ender nok med at købe det, nu har jeg alligevel hele Total War serien.
 
 
# positive 12/11-10 00:12
Konge spil... et must
 
 
# positive 12/11-10 00:12
...
 
 
# Gustav Schøller 12/11-10 00:18
Uha, jeg har lagt mange timer i Total War serien! Det bliver nok et must have, når de nu også lover at AI'en skulle være ordenlig.