Fable 3 annonceret + trailer
Skrevet af Casper Mathiasen    Onsdag, 19. august 2009 10:25   
gamescom_logo

I morges på Gamescom messen i Køln afslørede Lionhead og Microsoft Games Studio Europa chefen Peter Molyneux at Fable 3 er på vej og at det er sat til at udkomme i 2010. Du vil spille som søn/datter af din Fable 2 helt og du skal starte en revolution og blive hersker over Albion enten via tyrrani eller ved at få folk til at respektere dine gerninger. Spillet udfolder sig ca. 50 år efter det første fable spil og Bowerstone har udviklet sig industrialiseringen begynder at vise svage tegn. Du vil kunne benytte dig af de nye produktionsfaciliteter som vil åbne op for muligheden for at rejse uden for Albion for første gang. Se traileren her!

 

Traileren afslører dog ikke de vilde spoilers, men vi følger selvfølgelig udviklingen og kommer med nyheder når vi hører mere om denne spændende udgivelse.
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# Lasse Poulsen 19/08-09 15:39
Selvom begge de første Fable titler var gode, er det alligevel uoverskueligt at skulle høre og læse Molyneux selvfede hype indtil spillet udkommer. MY GOD.

Fedt at se at den lille spurv er med i traileren. God stil!