| Natal 2 under udvikling? | |
|
Èn af de utvivlsomt største fokuspunkter under årets E3 og gamingåret 2010 i sin helhed er Microsofts motion cam, Natal. Nu melder Microsoft dog yderst overraskende om en mulig efterfølger.
Knapt har vi fået et samlet indtryk af, hvad Natal er for noget, før Microsoft tilsyneladende er igang med at udvikle gadget'ens efterfølger, for ifølge SMH, Microsofts asiatiske research-studie, så er der allerede nu overvejelser om, hvordan en efterfølger skal se ud.
Naturligvis er det stadigvæk alene en idé under opsejling, men ifølge SMH director Hsiao-Wuen Hon (du skal end ikke forsøge at udtale det), er der ansat folk alene til at udvikle Natal 2, så til trods for at der intet konkret foreligger, så må det konkluderes, at Microsoft giver projektet en del tanke.
Hvem ved hvad Natal 2 kunne byde på - en sparkedragt med dioder som lader dig deltage for alvor i spillene? Vi venter med spænding! |

Kommentarer: