Ny D-pad controller annonceret
Skrevet af Jesper Thuesen    Tirsdag, 31. august 2010 17:54   
Xbox360_250_Top
Major Nelson løfter i sin blog sløret for en helt ny D-pad på de kommende Xbox 360 controllere. Og den gode major har også været så rar at lægge en video ud der viser det lille vidunder.

Helt specifikt går det ud på at øge d-pad'ens sensitivitet via en funktion der skifter stilen ud fra det originale "plus"-formede d-pad til en cirkel.

Majoren beskriver i nedenstående video hvad der er af finesser i det nye pad.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# positive 31/08-10 19:14
Jo tak..
 
 
# sethos 31/08-10 21:11
Selv den dag idag tager jeg mig selv i at kigge på knapperne, for at matche farven på skærmen som spil ofte smider i hovedet på mig - Hvis det bare bliver hvide og grå knapper går jeg fuldstændig ned med flaget >.>
 
 
# Shady 01/09-10 10:56
Hvad har europa egentlig gjort verdenen? .. 2011 ..
Udover det er jeg bestemt ikke positiv over manglen på farver på knapperne. Jeg kan forstå man gerne vil modernisere sit design fra tid til anden, men ligefrem fjerne noget som jeg synes gør Xbox controlleren unik, det forstår jeg ikke.
 
 
# mORTEN 01/09-10 13:04
mjaeh. er sådan set ligeglad med farverne. Jeg glæder mig bare til det forbedrede d-pad og så charge-kit..