The Swarm annonceret
Skrevet af Jesper Thuesen    Onsdag, 3. februar 2010 22:02   
Swarm_Header
Endnu et spil ser dagens lys og endnu engang er det første halvår 2010 der bliver udgivelsesdatoen. Læs mere om det nye spil The Swarm her.

505 Games og Buka Studios har netop annonceret The Swarm til udgivelse eksklusivt på Xbox 360 i maj 2010.

The Swarm tager udgangspunkt i en verden umiddelbart efter en atomkrig, hvor verden er angrebet af grusomme aliens. Spilleren styres igennem et fjendtligt Moskva, hvor specielt Den røde plads er skueplads for løjerne. Som i de fleste nysatsninger præsenteres et gameplaymæssigt twist og The Swarm er ingen undtagelse. Konceptet er, at spilleren kan suge alien-DNA til sig, for at tilegne sig de fjendtlige rumvæseners styrke, dog har det den bekostning, at man gradvist selv bliver til en ondskabsfuld alien.

Spillet byder på diverse former for minigames, hvor man skal løse DNA-gåder for at finde en måde, hvorpå man kan nedbryde de fjendtlige besøgende udefra. Dette kan, sammen med muligheden for at suge alien-DNA, give større fysisk styrke, bedre syn og støre health regeneration.

Vi har skaffet nogle enkelte indtryk fra spillet i form af screenshots:

Swarm1

Swarm2

Swarm3

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# Cena 03/02-10 22:34
Det lyder lidt som prototype, bare i andre omgivelser. Tror ikke det bliver must buy, men det vil tiden vise :)
 
 
# tue69 03/02-10 22:39
Jeg synes det ser ualmindeligt skidt ud - men igen, billeder siger så lidt :)
 
 
# Shady 03/02-10 23:17
og et spil der bliver annonceret nu og allerede kommer til maj, det virker lidt som et hurtigt spil der lige er blevet bikset sammen.
 
 
# timmer1983 04/02-10 01:38
Ser ringere ud end GoW1
 
 
# timmer1983 04/02-10 01:38
Edit: GoW1 er et fantastisk spil! Men til PS2 dog... Det jeg mener
 
 
# mORTEN 04/02-10 20:25
Haha :)
Jeg kan godt lide det faktum at han kun har håndvåben på samtlige billeder. Det kunne faktisk gøre spillet ret interessant, hvis man skulle up and close.. Bare tænk på Condemed ;)
Alt det andet lyder gimmicky og done..