ÅBN LOGIN
Review: FPS Freek
Skrevet af Bada 2the Bing    Mandag, 18. maj 2009 21:02   

FPSFREEK

FPS Freek. Jeg husker tydeligt da jeg første gang hørt om disse. Det var vel et års tid siden, og de var interessante, fordi at jeg kunne følge idéen bag og den gav fin mening… -i hvert fald sådan rent teoretisk.

Hvis vi skærer ind til benet, så gør FPS Freek én ting: Forlænger dine sticks på din controller. Ved at forlænge dine sticks, vil du, ifølge producenten, få mulighed for at være mere præcis i dine bevægelserne med dine sticks.  Forestil dig at du vil lave en lille justering med dit stick, så vil du altså kunne lave det mere præcist med FPS Freek monteret på din controller.


Teorier, salgstaler og idéer er én ting, noget andet er hvordan de fungerer i praksis. Jeg har nu haft dem på min controller i over to uger og brugt dem i en del timer. Det første jeg lagde mærke til da jeg satte dem på var at ”grippet” var langt bedre og ens fingre skrider slet ikke; materialet er langt bedre end det som er standard på controlleren!

Det var dog ikke grippet der er det mest interessante; det er nu engang de længere sticks der er den vigtigste feature. Selvom at dine sticks kun bliver forlænget med et par millimeter, så kan du tydeligt mærke en forskel! Jeg hoppede straks på en omgang COD4 for at se hvordan de fungerede med en AK47 under armen, men selvom at jeg spillede godt, så syntes jeg ikke at fordelen var så stor.. Jeg lavede – mod al forventning – ikke kun headshots, og det hændte også at jeg endda tabte en regulær 1mod1. Hvis du har planer om at blive verdens bedste controller shooter, så skal der (desværre?) mere end blot to plastic-dutter til.

Siden er FPS Freek blevet testet i alle slags shooters, og resultatet har været det samme: De føles helt sikkert anderledes, men min kill/death er ikke eksploderet og jeg har endnu ikke fået nogen tilbud om sponsorater fra hverken Audi eller Pepsi. Jeg er dog på ingen måde skuffet, for jeg er ualmindeligt glade for mine Freeks! Ikke fordi at jeg spillet synligt bedre af at have dem på, men kombinationen af det bedre grip og de længere sticks gør bare oplevelsen bedre når du sidder med controlleren i hånden.

Karakteren har jeg været meget i tvivl om, men jeg har valgt at give dem en topkarakter pga. den lave pris (hvis vi ser bort fra at vi Europæere må bløde for porto og told) og at jeg ikke kan se mig spille uden FPS Freek, eller et lignende produkt, fremover.

5/5

 

Kommentarer: 

 
0 # aquila 19/05-09 01:28
Bestilt!
 
 
0 # positive 19/05-09 01:36
Har selv haft fingrene i dem:good:
 
 
0 # Cena 19/05-09 10:26
Har overvejet dem men har meget små hænder. Vil det blive et problem?
 
 
0 # mORTEN 19/05-09 17:53
Fantastisk! Det lyder som et rigtig godt køb! Noget jeg bestemt vil kigge nærmere på. Rigtig godt arbejde Bada!
 
 
0 # Bada 2the Bing 20/05-09 03:31
Hvad er "meget små hænder", Cena? Jeg kan ikke forestille mig at dine fingre er for korte; det er trods alt kun nogle millimeter det drejer sig om.

Hvis jeg arbejdede hos MS, så ville jeg sgu være igang med at udvikle en "FPS Controller", hvor længere sticks og bedre grip var standard. Eller IW kunne lave det til at launche sammen med MW2; vi ser jo allerede et hav af guitar controllere osv til musikspil, så hvorfor ikke til en shooter?
 
 
0 # barbar-dk 29/07-09 15:38
hvor kan man købe dem
 
 
0 # aquila 31/07-09 18:06
Direkte fra KontrolFreeks hjemmeside, LimeXB360 har dem vist også...
 
 
0 # positive 27/01-10 05:52
UGX.dk har dem vist også på lager..