Nyt MS studie skal lave AAA-shooter til Kinect
Skrevet af Jesper Thuesen    Tirsdag, 3. maj 2011 13:23   
Kinect

Kinect-konceptet sælger fortsat rigtig pænt, men gamerne sukker efter core-titler. Microsoft er igang med at kigge på netop dette ønske. Således har Microsoft stiftet et nyt studie i Vancouver, som ifølge beskrivelsen på studiets hjemmeside, skal lave titler til core-publikummet.

De onlinebaserede spilmedier har naturligvis gravet et spadestik dybere, og på jobprofilen hos flere af de ansatte finder man følgende: "Udvikler af AAA-shooter til Microsofts Kinect", så mon ikke vi ser de første store titler inden længe.

Spørgsmålet er så, om man kan tage så populær en genre som FPS, og lave en succesfuld konvertering til Kinect? For gamerne lader sig vel næppe spise af med et halvhjertet forsøg på at pumpe endnu flere penge ud af det lille bevægelsesfølsomme kamera?Tags: core-titler, netop, rigtig, pænt, kigge, ønske, igang, gamerne, dette, efter, sukker
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Kommentarer: 

 
# positive 04/05-11 16:03
just test

edited