Online magasin hvor du finder nyheder, anmeldelser, artikler, interviews og previews af spil af alle typer, film og gadgets.

 


 
Seneste nyt
 

FIFA 18 Turnering i din lokale HiFi Klub

 

0
Posted 12. juni 2018 by

Det ikke kun i byer med store arenaer at fodbold evnerne bliver testet af. Nu kommer muligheden også for en række lokalområder Danmark over, hvor man får chancen, for at vise sine digitale færdigheder. Hvis du er god med en fysisk bold, kan du nu også bevise at du kan sparke den rundt virtuelt med en controller i computerspillet FIFA 18. Dette er en af de få gange hvor du rent faktisk kan spille fodbold i en turnering uden at skulle have sportstøj på.
Landsdækkende finale i København
Du behøver ikke at spille på landsholdsniveau for at kunne skimte en finale i det fjerne. Hvis dine evner skulle sikre dig en førsteplads i en af de lokale turneringer, får du chancen for at tage finalen i København. Der vil blive afholdt slutspil hvor deltagerne bliver sat i grupper og derved spille sig frem til finalekampene.
 
Den lokale indledende turnering bliver afholdt i alle HiFi Klubbens 30 butikker landet over, fra mandag den 11. juni og fortsætter til og med lørdag den 16. juni, med den landsdækkende finale, som finder sted søndag den 24. juni i København.
“Vi vil gerne invitere til en lydoplevelse, som om du sad på et fyldt stadion i Rusland. Alle er velkomne til at kigge ind i en af vores butikker og mærke gåsehuden, når brølet rejser sig fra titusindvis af mennesker. Det er nemlig dét, som er forskellen mellem at se det på TV og at få den realistiske oplevelse i en hjemmebiograf. ” – Udtaler Thomas Nielsen, Content Manager i HiFi Klubben.
 
Turneringsreglerne er som følgende:
• Danmark vs. Frankrig (deltagere spiller som Danmark)
• Kamplængde sat til 2×4 minutter. Men der spilles kun én halvleg.
• Niveau: Amatør
• Andre indstillinger: Standard
Der skal kæmpes for at få den højeste score i løbet af første halvleg. Tidspunktet for de første mål vil blive noteret, sådan at der kan findes en vinder, hvis der er to eller flere, som har lige høj score.
Mere info om regler og præmier kan findes på HiFi Klubbens hjemmeside https://www.hifiklubben.dk/fifa18

Comments

comments


Jan Bo Kristensen

 
Jeg er ansvarshavende redaktør på GamersLounge og aktiv gamer primært på PC & PS4. Nyt legetøj leger bedst, så det bliver til mange forskellige spil på flere forskellige platforme. Jeg falder altid tilbage til shootere eller de mere action prægede titler når der rigtigt skal kobles af. Noget af det mest spændende er at få lov til at lave interviews og previews fra de events vi deltager i. Jeg øver for at blive bedre til CS:GO og følger danske eSports turneringer. Tak fordi du kiggede forbi.


0 CommentsBe the first to comment!


You must log in to post a comment