Når det kommer til skater spil, så har Tony Hawk Pro Skater spillene siddet på toppen. Men hvis man har ønsket en mere realistisk og avanceret oplevelse, så er Session: Skate Sim lige spillet for dig. Man snakker tit om sværhedsgrader i spil, og hvor svært et spil som standard skal være. Den diskussion har udvikleren Crea-ture Studios som står bag Session: Skate Sim taget til sig. De har formået at udvikle et højt realistisk skater spil, hvor realisme er vinderen over underholdning. For spillet er svært!

Session: Skate Sim er svær at mestre, og det gør desværre også at man hurtig kan miste tålmodigheden. For i spillet får du kontrol over godt og vel alt. Selv de mindste bevægelser har du kontrol over. Næsten alle knapper på kontrolleren bruges til at styre din skater rundt. I det at Crea-ture Studios har valgt realisme fremgangen, så er det ekstrem lidt hjælp du får. Du kommer til at styrte igen, igen og igen. Tror min skater karaktere har brugt mere tid på asfalten, end på skateboardet.

Der er selvfølgelig en tutorial del i starten. Men selv her synes kontrol systemet svær at mestre. Til at starte med virke alt faktisk ret så spændende og lige til, men ret hurtig begynder det at blive mere og mere avanceret. Noget så simpelt som lige at hoppe op på kanten af fortovet, er pludselig noget der kræver en del timing, ellers falder man fladt på ansigtet. Det virker også ret spøjst at man har valgt at dele føddernes kontrol op til hver deres thumbstick. Det samme gøre sig gældende for når du skal støde fra på jorden for at komme frem af. Her bruges firkant og X til hver fod. Forvirringen fortsætter, men denne knap så intuitive måde at styre på, er bare med til at gøre oplevelsen knap så sjovt.

Selv synes jeg at Session: Skate Sim er utrolig svær at styre rundt i. Man kan selvfølgelig altid stå af skateboardet, og bare løbe rundt til ens opgaver. Men hvor er det sjove i det? Der skal da rulles! Men når det mere eller mindre handler om at skulle kunne huske en masse kombinationer på styringen, alt efter hvilken fod er placeret hvor, osv. så er det svært ikke at miste gejsten.

Spillets verden er nu ellers flot lavet, og der er rig mulighed for at lave diverse tricks i naturlige omgivelser for en skater. Der er parkeringsanlæg, parker og byområder at køre rundt i. Det store minus er dog, at de forskellige verdener er ret tomme. Ingen trafik, eller mennesker. Selvfølgelig bortset fra de få personer der enten sælger dig genstande eller giver dig opgaver at fuldføre.

Du kan dog slå en eksperimentel feature til, så der kan komme mennesker på gaden, men ellers er der ikke meget at komme efter, da de bare går lidt frem og tilbage. Det er bare som om det meste i spillet virker lidt sløset eller ufærdigt. Ansigter har ingen mimik blandt de mennesker man støder på, og der er ingen fysisk bevægelse i tøj eller bare hår.

Spillet kunne godt have brugt langt mere polering og tilretning. Grafikken fejler bestemt intet, men gameplayet er i den grad henvendt til dem der ønsker en mere hardcore eller bare avanceret spille stil. Men det er hver verden man befinder sig i, føles lidt tomt og meget stille, er blot endnu et minus.

Session: Skate Sim er bestemt ikke noget spil for mig. Selvom spillet fik mange chancer og der er brugt timevis på at mestre selv de mindste tricks, har jeg måtte give op til sidst. Spillet virker alt for svært, og det er efter kort tids prøven, ikke særlig sjovt. Grafisk set, så er det faktisk flot. Men alt andet lige fra gameplay, stemning og bare en simpelt ting som det kommunikative, halter. Nogle har sikkert en helt anden oplevelse med spillet, men personligt, så er det ikke et spil jeg kommer til at vende tilbage til. Desværre.

TL;DR
Vurdering:
Forrige indlægSæt sejl mod OlliOlli World: Finding the Flowzone
Næste indlægXsolla starter samarbejde med Alipay
En ung fyr fra det Nordjyske. Vokset op med spil lige fra Commodore 64 og til nutidens konsoller. Holder af et spil med en fed historie og action. Er en gut med lidt for mange spil og alt for lidt tid. Arbejder til daglig på et lager, men i fritiden handler det om livet med fruen og spil. PSN - Xbox Live - Steam @ MrJonasDK
session-skate-sim-anmeldelseSession: Skate Sim er bestemt ikke noget spil for mig. Selvom spillet fik mange chancer og der er brugt timevis på at mestre selv de mindste tricks, har jeg måtte give op til sidst. Spillet virker alt for svært, og det er efter kort tids prøven, ikke særlig sjovt. Grafisk set, så er det faktisk flot. Men alt andet lige fra gameplay, stemning og bare en simpelt ting som det kommunikative, halter. Nogle har sikkert en helt anden oplevelse med spillet, men personligt, så er det ikke et spil jeg kommer til at vende tilbage til. Desværre.