Her i weekenden og indtil idag, har mange kunne nyde godt på en forsmag af Ubisoft’s næste store spil The Division. Den lukkede beta bød på lidt af hvert. En enkelt stor mission, sidemissioner, ekstra aktiviteter og det store PvP område kaldet Darkzone var meget underholdende. Men hvordan har oplevelsen været og kommer her mon nok til at folk kan holde sig engageret og underholdt i den fulde version? Jeg kommer her med mine indtryk af det hele og du kan også se nogle gameplay videoer fra betaen.

Ubisoft er mest af alt kendt for spil som Assassin’s Creed og Far Cry serien. Men denne gang prøver de noget i en lidt anden boldgade med The Division. Et MMO baseret spil, med RPG elementer og ellers masser af action. The Division er en del af serien af Tom Clancy spil som Rainbow Six spillende og det kommende Chost Recon Wildlands.

thedivisionartwork

Historien kort, så handler det om ødelæggende virus der har spredt sig som en epidemi på tværs af New York. Alt har fejlet og byen ligger i kaos. Gaderne er så småt ved at være fyldt med hjælpeløse mennesker og nu rykker en masse grupper ind for at udnytte situationen. Som en såkaldt “sleeper agent” fra The Division er det nu din opgave at tilbageerobre New York og bringe balancen tilbage til folket. Selve historien virker udmærket, men det kommer i høj grad an på interessen. For der kunne hurtig gå mange timer, med at lave alt andet. Men er det ikke altid sådan i MMO spil?

Den lukkede beta af The Division blev afprøvet på PS4, men var også tilgængelig på Xbox One og PC. Fra første øjekast, så ser spillet imponerende godt ud. Dog kan man godt spotte en mindre downgrade i grafikken, hvis det sammenlignes med tidligere gameplay videoer fra Ubisoft. Men det er blot en beta og repræsentere selvfølgelig ikke det færdige produkt. Men selv her, ser alt flot ud og den del af byen der var farbart var stort. Her er alt fra skyskrabere til skumle gyder og undergrundsystem. Spillet forgår omkring juletid, så derfor er der masser af sne i gaderne og julepynt, hvilket faktisk giver en hyggelig stemning.

vlcsnap-2016-02-02-02h41m48s262

Fra starten skal man udvælge sin agent. Mand/kvinde, udseende mm. Dog var en del af tilpasnings mulighederne lukket ned her i betaen, men ellers vil man kunne bestemme hår, markeringer og tilbehør. Der er spral på detaljerne. Tøjet og ens gear bestemmer man ikke fra starten, men det kommer senere.

Med en kort intro ved havnen, bliver man sluppet løs i New York. Man ankommer til den første store base, hvor der er mulighed for køb af gear, våben, mods og en masse andet. Spillet er en MMO så derfor kan man allerede indenfor 2 min. se de første spillere løbe rundt. Man kan kommuniker med andre spillere enten via headset eller forudbestemte tegn. Man kan lave tegn som at klappe, hænderne op, englehop, vinke og en håndfuld andre. Man kan også hurtigt ved et tryk på R3, få en menu op hvorpå man kan se informationer om den spiller der står nærmest. Her kan man også invitere personen ind i en gruppe, så man kan varetage missioner sammen og hele tiden se hvor den anden er hvilket er meget smart.

vlcsnap-2016-02-02-02h45m54s529

Man har en base i spillet, som man besøger som noget af det første. Der er 3 hovedområder man kan opgradere for at få ekstra intel, udstyr og missioner. Her er en medicinsk afdeling, sikkerhed og teknisk afdeling. I hovedspillet bliver der med sikkerhed brugt masser af tid, da der også er shops og kasser man kan opbevare alle sine ting i.

vlcsnap-2016-02-02-03h20m28s370

Fjenderne man nedkæmper kan tabe loot, der indeholde enten gear eller våben. Her bliver det lidt ligesom Destiny, for i den almindelige del af byen, kan man få meget normalt gear. Men er man efter noget mere “legendarisk”, så skal man ind i noget der hedder Darkzone. Området er PvP og derfor er det også ekstra sjovt at begive sig ind i området. Her kan man møde en masse af andre spillere, men alle er på jagt efter det bedste loot. Hele området er forurenet, så derfor skal man have sit loot med helikopter ud af området, før det kan bruges. Der er nogle udvalgte steder, hvor man kan tilkalde en helikopter, men i 90 sekunder er man yderst sårbar. For andre kan vende dig ryggen, pløkke dig ned og stjæle alt din hårdt indtjente gear. Koldt og brutalt, men også underholdende sjovt!

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=bP8xyFOBzWE]

For ens agent, er der en masse tilpasnings muligheder. Våben og gear kan udskiftes, man kan tilpasse ens udseende med nyt tøj osv. Det fedeste er at modde sine våben. Lyddæmper, andet udsmykning og tilbehør  kan sættes på sine våben, så man er ekstra dødbringende. De våben der var at vælge imellem, virker meget godt og der var da bestemt et eller to favorit våben der brugt meget. Nogle af dem har dog for meget rekyl, hvilket gør en ildkamp ekstra svær at komme igennem.

I spillet er der et level system, så derfor er visse våben og mods lukket bag et bestemt level. Man kunne i betaen komme helt op på level 8 og Darkzone har sit eget selvstændige level system, som kun benyttes i den zone. Alt giver XP. Man kan udføre missioner, hjælpe folk i nød osv. Der er nok at lave, så derfor kan det også gå ret hurtig med at stige i level. Men det gør bestemt ikke noget.

Betaen havde utrolig nok, ikke nogle decideret fejl hverken mekanisk eller grafisk. Måske nogle få, men ikke noget der ødelagde oplevelsen. For mig, kørte det hele som det skulle og var en ret så underholdende tur i New Yorks gader. En ting enkelt mindre detalje der skar lidt i øjet, var mængden af skud en fjende skulle have, for at blive nedkæmpet. Et perfekt headshot, betød dog stadig at de skulle have en til to mere, for ligge ned. Men ellers, så gjorde udvalget af våben det til en fornøjelig affære, at nedlægge fjender. Betaen havde ikke så mange missioner at byde og da det hele var klaret på nogle timer, var der ikke så meget tilbage udover Darkzone. Men det er også her at det bliver virkelig sjovt og en kæmpe udfordring. Jeg tror på at spillet vil have masser at byde på, når den bliver udgivet. Det er ihvertfald et køb for mig!

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=_Z_9dme5wGQ&w=560&h=315]

The Division får sig snart en beta igen, for de af jer der ikke fik prøvet spillet, hvis rygterne taler sandt.. Denne gang er det en åben beta, så alle kan med.  Du kan læse mere om den her!

Tom Clancy’s The Division udkommer d. 8 Marts på Xbox One, PS4 og PC.