Razer Huntsman V3 Pro er Razers analoge optiske e-sports-tastatur. Det findes i tre udgaver: Fuld størrelse med numerisk tastatur, Ten Key Less (TKL) hvor den numeriske blok er sparet væk, samt det helt lille mini, som er 60% af et tastatur i fuld størrelse. Det er en smagssag, hvad du foretrækker. Jo mindre tastatur, jo mere plads til musen. Jeg er efterhånden nået til den erkendelse, at TKL passer mig godt. Jeg har stadig navigationstasterne og tilstrækkelig plads til musen. Huntsman V3 Pro er specielt designet til gaming.

Jeg synes, Razer gør det rigtigt godt med at udvikle både deres fysiske produkter og den software, som giver de avancerede funktioner. Så kan vi lige så godt tage det med det samme: Snap Tap. Snap Tap-funktionen giver dig en fordel, når du strafer. (Strafing er det at flytte til siderne, mens du peeker, sigter eller skyder fjenden). Det fungerer ved, at det er den sidst trykkede tast, som er aktiv. Det betyder, at du kan trykke A for at flytte til venstre. Snap Tap gør så, at når du trykker D for at flytte til højre, selvom A stadig er trykket, bevæger du dig til højre. Valve mener, det er unfair, fordi du ikke behøver at øve færdigheden med at slippe en tast for at ændre retning. Derfor er det ulovligt at bruge i CS2. Valve har generelt fjernet mange muligheder for makroer, f.eks. jump-throw, fordi det skal være færdigheder, som skal vise, hvem der er bedst. Det er et sundt princip, og jeg tipper hatten for Razer, som gennem innovation har fået ændret CS2-reglerne. I videoen ovenfor kan du se, hvordan tasten aflæses med og uden Snap Tap.

Selvom Huntsman er lavet til e-sport, så er der blevet plads til Chroma-belysning. Det er også med kabel, så der er ingen grund til at spare strøm. Der er lav profil med en håndledsstøtte, med magneter, som jeg synes er unødvendig, selvom der sikkert er et publikum for den. Det vigtige er fødderne, så tastaturet kan indstilles i 3 forskellige højder. Så er jeg godt kørende. Det er TKL-modellen, jeg har afprøvet, og der er ikke nogen indlæringskurve. Det er bare at gå i gang. Der er også en stor, let tilgængelig volumenknap sammen med to andre multimedieknapper, som du kan programmere til den funktion, du ønsker. Den venstre har som standard Xbox gaming overlayet, som også aktiverer muligheden for at få tastaturet til at fungere som en klassisk kontroller. Det har jeg ikke anvendt nogen særlig indsats på at bruge. Nogle spil er sjovere med kontroller, og så synes jeg, du skal anskaffe dig en. Der er spil, som har knap-kombinationer, som virker på en kontroller, og derfor overføres dårligt til den simulerede kontroller via tastaturet. Årsagen til, at Razer Huntsman V3 Pro kan anvendes som kontroller, er, at det er analogt.

Hvad betyder det helt præcist, at det er analogt? Det betyder, at du frit kan sætte aktiveringspunktet fra næsten ingenting, det er 0,1mm, til 4mm via de optiske taster. Optiske taster kræver også mere strøm, så kabel på tastaturet er en rigtig god idé. En mekanisk tast bruger kun strøm, når den aktiveres, mens en optisk anvender en lysdiode, som er tændt hele tiden. Det analoge er lavet ved, at jo dybere du trykker tasten, jo mere lys slippes igennem. Det er Razers eget design og er anden generation af deres optiske taster. Så for hver enkelt tast kan du vælge, hvor langt ned den skal trykkes, før tasten aktiveres. Standardindstillingen er 1,2 mm. (Se video ovenfor) Det passer meget godt til de fleste formål. Det er tilstrækkeligt kort til, at du hurtigt kan få aktiveret samtidig med, at du ikke ved et uheld kommer til at trykke noget, du ikke havde tænkt. Hvornår ville du bruge muligheden for at have det forskelligt for forskellige taster? Ja, hvis du har ydertaster, f.eks. at droppe et våben i CS2 er normalt på G, og her kunne du så vælge et kortere aktiveringspunkt, så du ikke skal anstrenge dig så meget. Nu er vi ved at være varme på de unikke funktioner, der findes med Razers anden generations optiske taster. Så vi tager lige den rigtigt frække. Du kan få en tast til at udføre to funktioner alt efter, hvor dybt du trykker den ned. Det kunne være at finde en frag ved at trykke lidt ned og så kaste den, når du trykker helt i bund. Så siger du sikkert, ja ja det kan jeg også gøre med en makro. Makroen udfører alle funktioner på én gang, mens en programmering af tasten gør, at du kan holde granaten, mens du flytter til den rigtige position og så kaster. Du har sikkert selv ideer til andre spiltyper. Jeg synes, det er smart.

Selv lige ud af kassen, uden at lave tilpasninger, så leverer Razer Huntsman V3 Pro varen. Det er præcise taster, hvor der ikke er noget slinger (wobble), når du trykker dem ned. Selvom det er som forventet, så er det altid godt at få det bekræftet. Selve hætterne er dobbelt-sprøjtede. Det giver også den lækre Chroma-effekt. De taster, som har dobbeltfunktioner, har sekundærfunktionen lavet med silketryk. Det er helt standard taster, så vil du gerne have specielle taster, så kan du bare skifte. Jeg har sat min CS-tast på ESC. Bare fordi jeg kan. Over tid har jeg samlet alle mulige forskellige hætter, hvor nogle er mere kuriøse end de egentlig er funktionelle. Hvis jeg skal finde et eller andet at brokke mig over, og det ligger i opgaven, når vi på GamesLounge laver anmeldelser, så er det lyden, når du taster. Den runger højere end, hvad jeg oplever fra andre tastaturer. Det kan være måden de nye optiske anden generations taster er bygget på. Det er ikke noget, jeg bemærker, når musikken spiller og jeg kæmper for at overleve.

Razer Huntsman V3 Pro er toppen af poppen inden for e-sports-tastaturer. Der er ikke noget som slår optiske taster i ensartethed og driftssikkerhed. Det er uovertruffet og enestående til gaming.