Da krudtrøgen lagde sig efter udgivelsen af World of Tanks: HEAT den 26. maj, stod det hurtigt klart, at Wargaming har forsøgt noget markant anderledes. Væk er den historiske, metodiske simulationsfeinschmecker-stil. Ind er trådt et hæsblæsende, “hero shooter”-koncept i et alternativt post-WWII-univers. Det er tempofyldt, det er visuelt imponerende, og  det er også en mekanisk omvæltning, der vil tiltrække et helt nyt community.

Hvor det klassiske World of Tanks (WoT) handler om millimeterpræcis positionering, vinkling af panser og dybdegående kendskab til historiske tykkelser, smider HEAT de gamle regelbøger ud af vinduet. Spillet introducerer Agents (helte) fordelt på tre klasser: Defender, Assault og Marksman. Hver Agent kontrollerer en fastlagt pulje af højteknologiske kampvogne og besidder unikke, taktiske evner, der kan vende slagets gang.

Hver Agent har sit eget unikke, passive Trait (egenskab) og et kraftfuldt Ultimate Skill (ultimativ evne). Det interessante er dog synergien med køretøjerne: Hver Agent kan styre op til to specifikke kampvogne fra sit personlige arsenal. Mens Agentens passive Trait og Ultimate altid forbliver de samme, ændrer de to almindelige evner (Abilities) sig fuldstændig afhængigt af, hvilken kampvogn du vælger at køre i.

Kampene afvikles i intense 5v5- og 10v10-formater på tværs af otte helt nye baner, og spiltyper som Hardpoint og Kill Confirmed understreger det tårnhøje tempo. Du sidder ikke længere og camper bag en busk i fem minutter; du er i konstant bevægelse. Kampvognene føles tunge og mekaniske, men deres mobilitet og evner – såsom eksperimentelle boostere og unikke våbensystemer – giver en frisk arkade følelse.

For at forstå HEAT, skal det holdes op mod Wargamings to andre store tank-titler: det oprindelige World of Tanks (PC) og det mobile World of Tanks Blitz. Hvor det originale WoT belønner tålmodighed og strategisk forudseenhed, straffer HEAT passivitet. Kampene er kortere, mere kaotiske og kræver hurtige reflekser. Blitz har altid fungeret som det hurtige “arkade-fix”, men HEAT tager skridtet videre ved at gøre selve kampvognene til unikke karakterer med science-fiction-opgraderinger. Det er nyt og meget mere underholdende for en som mig der bare gerne vil skyde og smadre ting.

Det største aktiv ved HEAT er den splinternye grafiske motor. Modellerne har bevægelige dele, fungerende baglygter og fænomenale partikeleffekter. Når du beskadiger en fjende, flyver panserstykkerne synligt af. Det visuelle feedback er klasser bedre end i det originale WoT, og optimeringen er overraskende god, selv på tværs af PC, PS5, Xbox Series X|S og Steam Deck med fuld cross-play.

Den nuværende version har lidt mindre indhold sammenlignet med de tidligere lukkede alfa- og betatests. Wargaming har fjernet operatører og køretøjer inden udgivelsen, formentlig for at kunne dryppe dem ud som nyt indhold i kommende sæsoner. Dertil kommer økonomien. Lige nu er økonomien stram; mængden af in-game mønter, der kræves for at låse op for nye Agents og deres tilhørende kampvogne, er massiv. Det resulterer i, at man i øjeblikket møder de samme 3-4 kampvogne i næsten hvert eneste spil, hvilket hurtigt kan føles ensformigt. Det er selvfølgelig lettere at løsne grebet om økonomien senere, inden alle har fået lås op for alt. Wargaming har sindssygt meget erfaring og indsamler masser af data om hvordan der spilles så jeg sikker på de over tid nok skal finde et god balance.

World of Tanks: HEAT er et modigt og flot eksperiment, der leverer intens, actionmættet underholdning som passer til en travl hverdag. Det vil dog næppe stjæle de mest hardcore simulationstilhængere fra det originale WoT, da spillet jagter et helt andet, og mere action hungrende publikum. Hvis Wargaming formår at får balancen på plads, har HEAT potentialet til at blive en fast del af den taktiske shooter-scene. Det er afgjort værd at investerer tid i. Nå ja og så er det free-2-play så du henter det bare til den eller de platforme du ønsker. What’s not to like?

TL;DR
Vurdering
Forrige indlægXbox-chef indrømmer fejl efter kritik af PS5-logoer under Xbox Showcase
Næste indlægLEGO Batman: Legacy of the Dark Knight – anmeldelse
world-world-of-tanks-heat-anmeldelseWorld of Tanks: HEAT er et modigt og flot eksperiment, der leverer intens, actionmættet underholdning som passer til en travl hverdag. Det vil dog næppe stjæle de mest hardcore simulationstilhængere fra det originale WoT, da spillet jagter et helt andet, og mere action hungrende publikum. Hvis Wargaming formår at får balancen på plads, har HEAT potentialet til at blive en fast del af den taktiske shooter-scene. Det er afgjort værd at investerer tid i. Nå ja og så er det free-2-play så du henter det bare til den eller de platforme du ønsker. What's not to like?