James Bond er tilbage i spilform, og det er ikke bare endnu et forsøg på at genoplive en klassiker. 007 First Light ligner allerede nu det mest ambitiøse Bond-spil i mange år.
IO Interactive, studiet bag Hitman-serien, står bag og har denne gang valgt at skubbe stealth-formlen i en ny retning. Resultatet er en yngre og mere uforudsigelig version af Bond, hvor action, improvisation og spionage smelter sammen i et langt mere filmisk gameplay.
Det er stadig IO Interactive i hjertet, men det er tydeligt, at de ikke bare laver “Hitman med pistol og smoking”.
Her er 10 ting, du skal vide om 007 First Light!
Det er en origin story om James Bond
I stedet for den klassiske verdensvante superspion følger 007 First Light en 26-årig Bond, som stadig prøver at bevise sit værd hos MI6.
Historien handler om missionen, der skal sikre ham den ikoniske 00-status, og IO Interactive har været meget åbne omkring, at de ville vise en mere rå og uerfaren version af karakteren. Ikke den perfekte agent vi kender fra filmene, men en up-and-coming Mr. Bond der stadig træffer dumdristige beslutninger og ofte handler, før han tænker.
Studiets narrative director har blandt andet beskrevet ham som en mand med “unearned confidence”. Altså typen der går ind i et rum, som om han ejer stedet, selv når han egentlig ikke helt har styr på situationen endnu.
Det virker også til at være en vigtig del af spillets tone. Bond skal ikke føles som en færdig actionhelt fra første mission. Han skal udvikle sig undervejs, lære af sine fejl og gradvist vokse ind i den legendariske agentrolle.
Samtidig er det første gang i mange år, at et Bond-spil ikke bygger direkte på en eksisterende filmversion af karakteren. IO Interactive har skabt deres helt egen Bond med Patrick Gibson i rollen, netop for at give spillerne en version af karakteren, der er lavet specifikt til gaming.
Og helt ærligt, det er nok meget sundt. Hvis man starter med en perfekt Bond fra første sekund, er der heller ikke meget plads tilbage til udvikling.
IO Interactive ville ikke lave et Hitman-reskin
Studiet har flere gange understreget, at 007 First Light ikke bare er Hitman med Bond-skin.
Hvor Hitman handler om metodiske mord og perfekt planlægning, fokuserer Bond-spillet mere på infiltration, improvisation, efterforskning og action. Tempoet bliver hurtigere, og spillerne får langt mere frihed til at skifte mellem stealth og direkte kamp.
Det virker som en bevidst afstandtagen fra den mere langsomme “gå rundt forklædt som kok i 20 minutter”-stil.

En spion, ikke en snigmorder
Selvom IO Interactive kommer fra Hitman-serien, er 007 First Light tydeligt bygget op omkring en helt anden fantasi.
Hvor Agent 47 er et værktøj til præcise og stille elimineringer, er Bond langt mere aktiv i måden han arbejder på. Han er ikke bare en der udfører en plan, men en der hele tiden improviserer sig gennem situationer, hvor tingene sjældent går som forventet.
Det betyder, at gameplayet i højere grad handler om at bevæge sig fremad i et konstant flow af stealth, social manipulation og action, fremfor at stå stille og perfektionere et setup.
IO Interactive har flere gange understreget, at de ønsker et spil med mere “momentum”. Hvor Hitman ofte belønner tålmodighed og langsom planlægning, skal 007 First Light i stedet føles mere filmisk og fremadrettet.
Det ses også i måden missioner er bygget op på. I stedet for at isolere spilleren i små systemer, er målet at skabe større sammenhængende sekvenser, hvor du hele tiden skifter mellem at observere, infiltrere og reagere på nye situationer.
Bond er kort sagt ikke en, der venter på det perfekte øjeblik. Han skaber det selv, ofte midt i kaos.
Og det er her spillet begynder at adskille sig fra både klassiske stealth-spil og tidligere Bond-titler. Det handler mindre om perfektion og mere om tilpasning, stil og overlevelse i bevægelse.
Instinct har begrænsninger, og gør Bond mere alsidig
IO Interactive har heldigvis ikke gjort Bond til en overpowered supersoldat, der bare kan trykke på en knap og glide gennem missionerne uden udfordringer.
Instinct fungerer som en begrænset ressource, der skal bruges med omtanke. Det betyder, at spilleren konstant skal vurdere, hvornår det er smartest at aktivere evnen, og hvornår man i stedet skal stole på klassisk stealth, improvisation eller direkte kamp.
Men Instinct handler ikke kun om at spotte fjender eller få et overblik over situationen. Systemet er designet som et mere alsidigt værktøj, der afspejler James Bonds evne til at tilpasse sig enhver situation.
Ifølge IO Interactive kan Instinct blandt andet bruges til at aflæse og manipulere sociale situationer, hvor Bond kan charmere, bluffe eller tage styringen i møder med fjender. Det gør stealth mindre rigid og mere dynamisk, fordi du ikke kun gemmer dig, men aktivt påvirker rummet omkring dig.
Samtidig spiller Instinct også ind i kampsekvenser, hvor det kan give en kort taktisk fordel i de mere intense øjeblikke. Det skaber et flow, hvor spillet kan skifte mellem snigende efterforskning, social manipulation og eksplosiv action uden at miste tempo.
Det er især her, 007 First Light forsøger at skille sig ud fra Hitman-serien. Hvor Agent 47 ofte er et planlægningsværktøj i en stille sandkasse, er Bond en langt mere reaktiv figur, der hele tiden bevæger sig fremad i højere tempo.
IO Interactive har selv lagt vægt på, at spillet skal føles mere “fremadrettet” end Hitman, hvor spilleren ofte stopper op og perfektionerer et setup. I 007 First Light er målet i stedet at holde momentum, uanset om du sniger dig, taler dig ud af problemer eller ender i kamp.
Det gør Instinct til mere end bare en gimmick. Det bliver et centralt bindeled mellem Bonds to sider: den elegante spion og den impulsive agent, der ofte må improvisere sig ud af situationer, han egentlig ikke har kontrol over.
Og netop den balance virker til at være kernen i hele gameplayet. Ikke perfektion, men tilpasning.
Kampene er inspireret af Batman Arkham-serien
Når stealth-planen går galt, læner 007 First Light sig op ad freeflow-kampene fra Batman: Arkham-spillene, hvor rytme, timing og flydende bevægelser er i centrum.
Men IO Interactive stopper ikke der. De har også hentet tydelig inspiration fra Uncharted-serien, især når det kommer til store actionsetpieces, destruktive miljøer og en mere filmisk pacing, hvor kampene hele tiden føles som en del af en større scene snarere end isolerede arenaer.
Samtidig har udviklerne selv været meget åbne omkring, at de vil væk fra Hitman-seriens mere “planlægnings-tunge” struktur i kamp. Hvor Agent 47 typisk enten undgår konfrontation eller håndterer den som sidste udvej, er Bond designet til at kunne holde momentum, selv når situationen eksploderer omkring ham.
Det er her, Arkham-inspirationen virkelig giver mening. Kampene skal ikke føles som pauser i stealth, men som en naturlig forlængelse af spillestilen, hvor du hele tiden bevæger dig fremad og tilpasser dig situationen i realtid.
IO Interactive har også fremhævet, at de ønsker en klar forskel mellem stealth og kamp, men uden at bryde flowet. Overgangen skal være glidende, så spillet kan skifte fra infiltration til nævekamp og tilbage igen uden at miste tempo.
Det hele peger på et kampsystem, der ikke handler om at stå stille og optimere, men om at reagere hurtigt og kreativt. Eller sagt på Bond-sprog: du har ikke tid til at tænke i cirkler, når bygningen allerede er ved at eksplodere omkring dig.
Hvis det lykkes, kan kampene ende med at blive det sted, hvor 007 First Light for alvor skiller sig ud fra både Hitman og klassiske stealth-spil.

Du kan faktisk køre biler denne gang
For første gang nogensinde i et IO Interactive-spil bliver det muligt at styre køretøjer.
Det lyder måske som en lille ting, men for et studie der primært har lavet Hitman-spil med fokus på stealth og sandbox-design, er det faktisk en ret stor ændring. Udviklerne har selv forklaret, at de måtte hente folk ind med specifik erfaring inden for driving mechanics for overhovedet at få det til at fungere ordentligt.
Og selvfølgelig handler det ikke bare om hvilke som helst biler. Det er James Bond. Aston Martin er nærmest obligatorisk.
Spillet kommer blandt andet til at indeholde Aston Martin Valhalla, som bliver en central del af oplevelsen. IO Interactive beskriver bilen som en moderne Bond-supercar fyldt med gadgets og specialudstyr, hvilket nok er den mest James Bond-sætning nogensinde.
Det interessante er dog ikke kun bilerne selv, men hvad de siger om spillets ambitioner. 007 First Light virker langt mere filmisk og actiondrevet end Hitman-serien, og de nye køretøjer peger ret tydeligt på biljagter, større setpieces og mere varieret gameplay.
Kort sagt: Bond får endelig lov til at gøre det, han er bedst til. Køre alt for dyrt rundt og ødelægge ting undervejs. Lækkert!
Klassiske Bond-karakterer vender tilbage i nye versioner
Selvfølgelig ville et Bond-spil ikke være komplet uden M, Q og Miss Moneypenny, men IO Interactive ser ud til at tage karaktererne i en lidt anden retning denne gang.
Studiet har nemlig gjort meget ud af at skabe deres egen version af Bond-universet i stedet for bare at kopiere filmene én til én. Det betyder blandt andet, at flere af de klassiske karakterer får nye roller og mere aktiv betydning i historien.
Moneypenny er eksempelvis ikke længere bare personen bag skrivebordet hos MI6. I 007 First Light fungerer hun som field analyst og hjælper Bond direkte under missionerne. Det giver hende en langt større rolle i gameplayet og gør hende mere involveret i selve spionarbejdet.
M er også blevet ændret markant. Denne version beskrives som en mere ung og støttende person over for Bond end mange tidligere udgaver af karakteren, som ofte har fungeret som en konstant frustreret chef med blodtrykket på kogepunktet.
Q virker samtidig til at ramme en mere klassisk Bond-tone igen. Skuespilleren Alastair Mackenzie har selv beskrevet karakteren som en slags “cool uncle figure”, hvilket ærlig talt lyder præcis som den type person, der frivilligt ville give en 26-årig agent adgang til eksplosive kuglepenne.
Samtidig introducerer spillet også helt nye karakterer som MI6-mentor John Greenway, spillet af Lennie James, og psykologen Selina Tan, som arbejder med game theory og adfærdsanalyse. Det giver følelsen af et Bond-univers, der er bygget specifikt til spillet fremfor bare at eksistere som fanservice.
Patrick Gibson spiller den unge Bond
Det er den irske skuespiller Patrick Gibson, der lægger ansigt og stemme til James Bond i 007 First Light.
Og det er faktisk en ret stor ting for serien. IO Interactive ønskede nemlig bevidst at skabe deres helt egen version af Bond fremfor at tage udgangspunkt i en af filmene eller tidligere skuespillere.
Det betyder, at denne Bond ikke er “gaming-versionen” af Daniel Craig eller nogen af de andre filminkarnationer. Han er skabt specifikt til spilmediet, hvilket giver udviklerne langt mere frihed til at forme karakteren fra bunden.
Ifølge IO Interactive er deres Bond langt mere impulsiv og følelsesstyret end den elegante superspion, vi normalt forbinder med figuren. Narrative director Martin Emborg har blandt andet forklaret, at de ønskede en ung og uerfaren mand, der overvurderer sine egne evner og først senere vokser ind i rollen.
Samtidig beskriver udviklerne ham som vred, rastløs og præget af sin opvækst som forældreløs. Combat designerne har endda nævnt, at den indre vrede skulle kunne mærkes direkte i kampene.
Så ja, det lyder som en Bond der måske løser problemer lidt hurtigere med næverne end HR-afdelingen hos MI6 ville anbefale.
Musikken satser på klassisk Bond-stemning
Musikken til 007 First Light bliver komponeret af The Flight, som tidligere har leveret lyd til flere store, filmiske spil. Målet er klart: at ramme den klassiske Bond-fornemmelse, men samtidig give den en mere moderne kant, der passer til en yngre og mere uerfaren 007.
Og lige præcis her kan spillet meget vel ende med at overraske.
Bond er ikke bare en karakter, man styrer rundt i miljøet. Han er en stemning. En attitude. Og i den verden er musikken ofte halvdelen af oplevelsen. Derfor er det interessant, at IO Interactive ikke bare går efter “klassisk Bond-lyd”, men en udvikling, der følger karakterens rejse.
Samtidig står Lana Del Rey bag temasangen “First Light”, og det er svært ikke at hæfte sig ved det valg. Bond-temaer lever og dør på deres evne til at føles både elegante og følelsesmæssigt ladede, og Del Reys stil rammer faktisk overraskende tæt på den opskrift.
IO Interactive har forklaret, at de vil skabe en lyd, der føles mere nutidig, men stadig tydeligt trækker tråde til de ikoniske John Barry-inspirerede soundtracks. Klassiske orkestrale temaer bliver blandet med moderne, mere elektroniske lag, som matcher spillets hurtigere og mere actiontunge struktur.
Et af de mest interessante greb er dog tanken om, at denne Bond “skal gøre sig fortjent til sin musik”. I stedet for at give ham ikoniske temaer fra start, vil musikken udvikle sig i takt med, at han selv vokser ind i rollen som 00-agent.
Det er en lille detalje, men potentielt en ret stor idé. Hvis det lykkes, kan musikken ende med at blive et af de elementer, der binder hele spillets progression sammen.
Derudover er Lana Del Reys involvement heller ikke bare et tilfældigt stunt. Hendes navn har i årevis været nævnt i Bond-sammenhæng, og hendes lyd passer ret naturligt ind i det univers, serien historisk har dyrket.
Alt i alt ligner det et soundtrack, der ikke bare skal understøtte spillet, men aktivt være med til at definere, hvordan denne version af Bond føles. Og hvis IO Interactive rammer rigtigt, kan det ende med at blive en af de ting, folk husker længst efter rulleteksterne.
Det kan blive starten på en helt ny Bond-æra
Bond-spil har haft svært ved at ramme samme succes som GoldenEye 007 i årtier, men 007 First Light føles anderledes ambitiøst.
IO Interactive virker til at forstå, at James Bond ikke bare handler om skyderi. Det handler om stil, attitude, gadgets, improvisation og følelsen af at være den klogeste person i rummet. Også når man måske ikke er det.
Hvis spillet lander ordentligt hos både hardcore Bond-fans og nye spillere, kan det meget vel blive begyndelsen på en større franchise for IO Interactive.
Et Bond-spil der faktisk føles som Bond
007 First Light ligner et spil, der ikke bare prøver at genfortælle James Bond, men at genopfinde måden man spiller ham på.
IO Interactive har taget alt det, de er gode til fra Hitman-serien, og skruet op for tempo, action og personlighed, uden helt at give slip på friheden i spilleren. Resultatet virker til at lande et sted mellem stealth, kaos og klassisk Bond-charme, hvor du hele tiden bliver presset til at tænke hurtigt og tilpasse dig situationen.
Det mest interessante er måske, at spillet ikke forsøger at gøre Bond perfekt. Tværtimod handler det om en version af karakteren, der stadig er ved at finde sig selv. Og det kan meget vel ende med at være det, der gør oplevelsen mere spændende end endnu en poleret superspion.
Om IO Interactive rammer plet, må tiden vise, men ambitionerne er svære at ignorere. Der er tydeligvis tænkt over både tempo, stemning og hvordan Bond skal føles i hænderne på spilleren, ikke bare hvordan han ser ud på skærmen.
Og hvis alt klikker, kan 007 First Light meget vel blive det spil, der endelig giver James Bond den moderne spiloplevelse, han har manglet i årevis.
Indtil videre er der i hvert fald god grund til at holde øje med lanceringen.
007 First Light udkommer den 27. maj til PlayStation 5, Xbox Series X/S og PC, mens en Switch 2-version følger senere på året.














