Onyx præsenterer sin populære og ultratynde 10,3-tommer E Ink-tablet, BOOX Go 10.3 (Gen II), der nu også er tilgængelig med frontlys, som er optimeret til læsning og produktivitet under skiftende lysforhold.
Udstyret med Android 15-operativsystemet tilbyder Go 10.3 (Gen II) markant forbedret funktionalitet sammenlignet med andre traditionelle E Ink-enheder, da den har adgang til mere end to millioner apps via den indbyggede Google Play Store.
Go 10.3 (Gen II) Lumi har et integreret to-farvet frontlys til læsning og skrivning i svagt lys. Lumi-modellen er også ti procent lettere end den originale Go 10.1 med en vægt på kun 364 gram og en tykkelse på 4,8 mm – svarende til en standard træblyant.
Go 10.3 (Gen II) uden frontlys er optimeret til brug under naturlige lysforhold og leveres ligesom Lumi-versionen med Android 15. Den vejer 360 gram og har en tykkelse på 4,6 mm.
Den nye BOOX Go 10.3 (Gen II)-serie sikrer en blændingsfri og behagelig læse- og skriveoplevelse i enhver sammenhæng uden forstyrrelser.
Ubesværet og naturlig skriveoplevelse
BOOX Go 10.3 (Gen II) er udstyret med en opløsning på 300 PPI for skarpere og mere præcise pennestrøg, og for at understøtte følelsen af at skrive i en papirnotesbog medfølger en BOOX Magnetic InkSense Plus-stylus og et slankt magnetisk etui med modulær klap. Stylusen, den papirlignende tabletoverflade gør det let at tage noter, brainstorme, skrive dagbog eller planlægge og strukturere opgaver.
BOOX Go 10.3 (Gen II) leveres med syv forskellige pen/tusch-indstillinger og 24 skabeloner til notetagning/produktivitet – inklusive nodeark, gitterpapir og linjeret papir – hvilket giver et robust noteøkosystem. Tabletten kan også optage lyd, hvilket muliggør notetagning via diktering ud over håndskrevne noter. Tabletten er desuden udstyret med FreeMark, som gør det muligt for brugere at skrive hvor som helst på skærmen og foretage aktiv notetagning, selv i apps, der ellers ikke ville understøtte funktionen.
Med sit 3700 mAh batteri kombineret med effektiviteten fra E Ink-teknologien er BOOX Go 10.3 (Gen II)-serien optimeret til lange brugssessioner. Uanset om dagen tilbringes i mødelokalet, på café eller på farten, kan brugere arbejde hele dagen uden at bekymre sig om et fladt batteri.
Specifikationer:
● Octa-core processor
● 4 GB RAM
● 64 GB intern lagerplads
● Understøttelse af 26 filformater, herunder PDF, EPUB, MOBI, DOCX, PPTX, PNG, JPG, WAV og MP3
● Udstyret med højttalere til afspilning af lydbøger, podcasts m.m.
● Dual-bånd Wi-Fi
● Mulighed for tilslutning af eksternt tastatur
Opgraderingen fra Android 12 i første generations model til Android 15 i Gen II giver:
● Bedre multitasking og understøttelse af store skærme
● Øget funktionalitet til privatliv og sikkerhed
● Forbedret hukommelsesstyring
● Glidende UI-interaktioner
Pris og tilgængelighed:
BOOX Go 10.3 (Gen II) Lumi (med frontlys)
Vejl. pris: 3.400 DKK
BOOX Go 10.3 (Gen II) (uden frontlys)
Vejl. pris: 3.240 DKK
Begge produkter kan købes påeuroshop.boox.com.
Om BOOX
BOOX er et globalt førende brand inden for E Ink-teknologi og er en del af Onyx. Med produkter fra 6” til 13,3” kombinerer BOOX avanceret ePaper med Android – en unik kombination, der giver brugeren maksimal fleksibilitet og et sundere forhold til skærmen. BOOX henvender sig til professionelle, studerende og kreative, der ønsker et mere balanceret digitalt liv.














