Den danske spiludvikler KreaKids lancerer 7. juli spil-appen ’Mia and Me’ baseret på den internationale succes tv-serie af samme navn.

Action-eventyr til piger
Som tv-serien er spil-appen et action-eventyr primært målrettet piger i alderen 6-10 år, der skal på en farlig mission for at redde landet Centopia fra den onde dronning Panthea.

Tro mod international succes-serie
Manden bag den succesfulde tv-serie har fulgt tilblivelsen af appen nøje:

“Mia and Me universet har et dedikeret publikum over hele verden, og det er af stor betydning for os, at ‘Mia and Me’-appen forblev tro mod den oprindelige idé og vision for tv-serien”, siger Gerhard Hahn fra Luck Punch, der står bag ’Mia and Me’.

Hver bane i “Mia and Me”-appen er baseret på en episode af tv-serien. Dette giver fans af serien en følelse af at genopleve og spille en aktiv rolle i eventyret fra serien

Glad for dansk udvikling
“Vi er glade for at KreaKids og Egmont Publishing har skabt et sjov og udfordrende spil, der gør det muligt for ‘Mia and Me’ fans rent faktisk at være Mia for en dag og bidrage til at redde Centopia”, siger Gerhard Hahn.

’Mia and Me – The Legend of Centopia’ er tilgængelig i App Store og koster 19 kr.

store-ios