Det er svært at komme udenom det mest oplagte spørgsmål: Hvorfor er Welcome Tour ikke inkluderet med Nintendo Switch 2 fra starten? Især når man ser tilbage på titler som Wii Sports, der effektivt demonstrerede Wii’ens styrker og blev et kulturelt fænomen, eller Astro’s Playroom, der udnyttede PlayStation 5’s DualSense til fulde og samtidig blev givet væk uden merpris. Set i det lys føles det som en mærkelig og lidt unødvendig beslutning, at Nintendo har valgt at sælge Welcome Tour separat for 75 kroner.

Det er ekstra ærgerligt, fordi Welcome Tour faktisk er ret interessant. Man starter med at vælge en figur og føres derefter gennem et interaktivt rundtur i konsollen – bogstaveligt talt. Du bevæger dig rundt på en digital model af de 2 joy-cons og Switchens skærm, hvor du skal finde informationsstandere og quizzer for at komme videre. Her får du blandt andet forklaringer på nye hardwareelementer som Mouse Mode, Joy-Con-knapperne, HD Rumble 2, og HDMI-funktioner. Alt er præsentabelt, letforståeligt og pakket ind i et charmerende visuelt design.

Informationsdelen er overraskende fyldig og ret underholdende – især hvis du har interesse for teknologien bag konsollen.

Efter hvert område låser du op for små minispil og tekniske demoer. Du kan vinde op til tre medaljer afhængigt af din præstation, og disse bruges til at låse nye aktiviteter op. Konceptet fungerer fint som motivationsstruktur og gør, at man let falder ind i en “lige én mere”-mentalitet.

Minispillene spænder bredt. Fra et reactionsbaseret spil, hvor du undgår faldende objekter, til quizzer om billedfrekvenser, og til demonstrationer af vibrationsfeedback, hvor du gætter former bag et kort ud fra hvordan controlleren ryster. Det hele er designet til at vise, hvad hardwaren kan – og det gør det faktisk ganske godt. Men det er også tydeligt, at vi har at gøre med en tech-demo snarere end et spil med egentlig dybde. Flere af musespillene minder om små webgames fra slut-90’erne, og genbesøgsværdien er derfor begrænset, selvom øjeblikket ofte er sjovt.

Personligt brugte jeg få timer på at gennemføre alt – fra quizzer til minispil – og det føltes som et passende omfang for en introduktionstitel. Netop derfor er det svært at forstå, hvorfor Welcome Tour ikke bare fulgte med som standard. Det er et gennemført og veludført produkt, og Nintendo har tydeligvis lagt noget energi i designet, men som separat køb fremstår det lidt malplaceret. Ikke fordi 75 kroner er urimeligt – men fordi selve spillets funktion og formål lægger op til, at det skulle have været inkluderet fra starten. Ikke som en ekstraudgift, men som en naturlig del af konsollens onboarding.

Welcome Tour er en velpoleret og informativ tech-demo, der med charme og detaljerigdom giver et grundigt indblik i Nintendo Switch 2’s hardware. Det er let at gå til, og for teknisk interesserede brugere er det en fornøjelig introduktion. Men som selvstændigt produkt føles det lidt ude af trit med forventningerne – især fordi det så åbenlyst burde have været medpakket. Har du interesse i konsollen og dens funktioner, er det et værdifuldt lille bekendtskab. Men for de fleste vil det næppe være et spil, man vender tilbage til.

TL;DR
Vurdering
Forrige indlægBravely Default – Flying Fairy HD Remaster – Anmeldelse
Næste indlægMario Kart World – Anmeldelse
Mikkel Wiesner
Jeg begyndte min gamingrejse som 4-årig med Super Mario 64 – og siden har jeg været hooked. Ocarina of Time var mit første store spiløjeblik, og siden da har Zelda-serien haft en særlig plads i mit hjerte. Men jeg er ikke typen, der lukker døren for nye oplevelser – jeg elsker alt fra dybe RPG’er og strategiske udfordringer til actionfyldte eventyr og alt derimellem. For mig er spil mere end bare underholdning – det er små kunstværker fyldt med historier, følelser og udfordringer, som alle fortjener at blive oplevet, selv når de driller en smule. Hvis du er til ærlige anmeldelser med en god professionel tone, lidt humor og et åbent sind, så er du kommet til rette sted.
nintendo-switch-2-welcome-tour-anmeldelseWelcome Tour er en charmerende og veludført tech-demo, der introducerer dig til Switch 2’s funktioner gennem quizzer, informationsstandere og minispil. Præsentationen er lækker, og indholdet er særligt interessant for teknisk nysgerrige spillere. Men spillet BURDE helt klart have været medpakket – ikke solgt separat til 75 kr. Som et gratis indslag havde det været oplagt og velkomment. Som selvstændigt køb er det svært at anbefale, da levetiden og genspilningsværdien er begrænset.